Права людини в місцях несвободи: 5 років роботи НПМ

Першого грудня 2017 р. науково-педагогічними працівниками кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права Академії Державної пенітеціарної служби організовано лекцію-зустріч з регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернігівській області , членом Клубу дідової жінки Аллою Лепехою — «Права людини в місцях несвободи: 5 років роботи НПМ».

Учасники заходу обговорили наступні питання:

  • Історія, місія, завдання, становлення та розвиток НПМ в Україні.
  • Визначення, особливості, класифікація місць несвободи в Україні.
  • Мінімальні стандарти належного поводження в місцях несвободи.
  • Принципи та методи моніторингу місць несвободи.
  • Вивчення досвіду роботи НПМ зарубіжних країн.
  • Організація взаємодії з державними органами.

Довідка. Національний превентивний механізм (НПМ) – національний орган (або декілька органів), який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань (ФПКПК), спрямований на регулярний моніторинг усіх місць несвободи з метою попередження жорсткого поводження з людьми, які там утримуються.

В Україні НПМ створено у 2012 році. Згідно з прийнятим законодавством, функції НПМ виконує Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. НПМ взаємодіє з міжнародними, державними і громадськими органами, які відвідують місця несвободи. НПМ незалежний від органів виконавчої та судової влади, в достатній мірі забезпечений необхідними ресурсами. Виконує наступні функції: стримуюча, незалежна оцінка ситуації, інформаційна, психологічна підтримка, формування громадської думки.

На сьогодні НПМ функціонує у 44 країнах світу.

Захід проведено за ініціативи Лариси Шумної, керівника Асоціації жінок-вчених ГО “Спілка жінок Чернігівщини”.